Velkommen til NM-Lag og NM-Høyfjell

Det Norske flagg

Det Norske flagg

 Pointerlaget NM 2013

 

 

 

 

Onsdag 4 september.

KL. 19.30. Middag og sosialt samvær for NM lagene og dommere/skyttere på Hjerkinn Fjellstue.

                   Trekking av startrekkefølge

Torsdag 5 september.

kl. 08.00.  Opprop NM lag 2013, samt fotografering utenfor hovedinngangen (trappa) på Hjerkinn Fjellstue.

                   Avreise til fjells……

kl. 19.30. Middag og sosialt samvær for NM lagene og dommere/skytter på Hjerkinn Fjellstue.

Fredag 6. september.
kl. 08.00.  Flaggheising, markering av 100 års jubileumet, premieutdeling til NM lag.

                   Opprop NM og UK/AK.
                   Avreise til fjells…….

kl. 19.30.  MIDDAG – Sosialt samvær.                  

Lørdag 7 september.

kl. 08.00.  Flaggheising, opprop NM – semifinaler og UK/AK.
                 Avreise til fjells……

.
kl. 19.30.  FEST- MIDDAG – Sosialt samvær.   Trekking av startrekkefølge NM 2013.

                Premieutdeling for fredag og lørdag
                Begrenset antall plasser til middagen – påmelding til direkte til fjellstua.

Søndag 8 september.

kl. 08.00.  Flaggheising, Opprop NM – FINALE og UK/AK.

                 Avreise til fjells…….
                 Fortløpende premieutdeling…..

 

Kåre Norum.                                      Ellen B. Dobloug

Prøveleder NM 2013                          Prøvesekretær NM 2013


 

NM-lagene:

ENGELSKSETTER:

10327/07, Slottviddas I M Ramses, Håvard Dekkerhus

NO44607/10, Leikarhaugens Rocky, Knut Steinar Skiple

13984/07, Sørbølfjellets Zizou, Erik Hjelmås Lien/Tord E.Lien

22216/07, Rotåas Anni, Magnus Haugen, (Reserve)

IRSKSETTER:

11284/07, Balbergkampen’s Axi, Mette Bjørklund

SE52216/2010, Red Garlic’s Pralin, Ulrik Myrhaug

NO34438/09, ”US” Solan, Kjetil Fosnes

NO40230/09, G‐Tjikkom av Miessevarri, Ronny Jørgensen, (Reserve)

GORDONSETTER:

NO48134/09, Egon, Jim‐Rune Øyum Pedersen

NO31508/10, Soknahåggån’s I Lundesola, Bjarne Engen

NO48888/10, Krabbstuas Zanto, Tom Roger Strøm

NO32790/10, Bukkafjellets Af Fauna, Arild Dahl, (Reserve)

POINTER:

S42068/2009, Black Luckys Ingo, Knut Gunnar Sørli

13647/07, Pointnics E I Point, Ole Ingebrigtsen og Mariann Pedersen

23185/03, Skoglykkas Arjo, Eivind Grønli

21717/03, Ørntuas C Aiko, Stian Henriksen, (Reserve)

BRETON:

NO34111/10, Raunakkens Cox, Nils B. Skaar

23927/08, Brekkesagas Tiri, Ingvild D. Trane/John Arnt Arvola

14923/04, Toya, Jonny Aas

LOI04/121388, Velvet Dei Fiorindo, Nils B. Skaar og Tove Løvås, (Reserve)

STRIHÅRET VORSTEH:

01434/05, Gressfjellets Albert, Dagfinn Fagermo

01466/06, Tareskogens Isi, Geir Sve

06078/07, Bikkjulfs Kompis, Steinar Lund

02255/06, Gaundaldrømmens Rago, Walter Paulsen, (Reserve)

KORTHÅRET VORSTEH:

08169/07, Haugtun’ s Dpb Enja, Lisbeth Ottesen

18753/07, Haugtun’s Brc Falco, Jon Inge Alstadvoll

16125/06, Ulvesvollens Ftf Ylva, Jens Thomas Sagør

11340/07, Rugdelias Ozc Lita, Torbjørn Søgard, (1.reserve)

06284/07, Tierbuas Enja, Tommy Andersen, (2.reserve)


 

Dommere NM høyfjell 2013

Torsdag 5 september med NM lag.

Dommere: Alfred Sæther og Sigmund Nyborg.

Skyttere: Iver Melby og Kåre Norum

Dommere fredag 6 september:

Alfred Sæther

Geir Stenmark

Sigmund Nyborg

Rolf Hamstad

Steinar Sørlie

Odd Harald Sørbøen

Roger Hermanstad

Stig Røyseth

Harry Hansen

Terje Tvedt

Edvard Lillegård

Helen Jetmundsen

Leif Gunnar Mortensen

Kjell Enberget

Idar Langmyr

Petter Elvestad

Arnfinn Holm

Steinar Berg

Stein Helge Østerlie

Thor Bernard Sagland

Ola Øie

 
 

Glenn Olsen – reserve

 

Vigdis Nymark – reserve

Dommere Lørdag 7 september:

Semifinaler:
Edvard Lillegård og Harry Hansen.
Leif Gunnar Mortensen og Morten Aasbø.
Steinar Sørlie og Ola Øie.

Øvrige dommere lørdag:

Stein Helge Østerlie

Rune Frankmoen

Jan R. Tunby

Thor Bernard Sagland

Geir Stenmark

Anders Simensrud

Rolf Hamstad

Kjell Enberget

Odd Harald Sørbøen

Torbjørn Eliasson

Terje Tvedt

 

Idar Langmyr

Glenn Olsen – reserve

Helgar Sætermo

Steinar Dahl – reserve

Helen Jetmundsen

 

Dommere Søndag 8 september:

NM Finale: Petter Elvestad og Idar Langmyr.

Øvrige dommere søndag

Rune Frankmoen

Anders Simensrud

Arnfinn Holm

Jarle Karlsen

Roger Hermanstad

Torbjørn Eliasson

Thor Bernard Sagland

Odd Harald Sørbøen

Ole A. Strømsli

 

Jan R. Tunby

Glenn Olsen – reserve

Geir Stenmark

Steinar Dahl – reserve


 

Regler NM-Lag 

 

KORTVERSJON AV JAKTPRØVEREGLENES §15 «HØYFJELLSPOKALLØPET»

 

Det deles inn i3 grupper med 7 hunder,en fra hver rase.I hver gruppe trekkes startrekkefølgen..

 

Vedrørendede egenskaper som skal bedømmes:

 

l.JAKTLYST:

 

Intensitet,kontinuitet,konsentrasjon,utholdenhet samt stil og fart bedømmes.

 

Hundene tildeles fra O til lO poeng etter følgende skala:

 

lO       Særdelesfremragende

 

8-9    fremragende

 

6-7     megetgodt

 

4-5     godt

 

2-3     svakt

 

o-l     dårlig

 

2.REVIERING:

 

Hundens bruk av vind og terreng,planmessighet,fremdrift samt hundens søksforrnat bedømmes.

 

Hundene tildeles fra O til lO poeng etter samme skala som under jaktlyst.

 

3.VILTFINNEREVNE:

 

Hundens evne til å ta vare på sine sjanser og effektivt å bringe fugl for skudd.

 

Minus gis for misbruk av sjanserog når hunden ødelegger en jaktbar situasjon.

 

Hundene tildeles fra –lO til lO poeng etter følgende skala:

 

7-lO  særdeles god vilifmner

 

4-6     meget god viltfinner

 

                          l-3    god viltfinner
                            O    ingenpåviseligreelsjansepåfugl

 

-l – -3  misbruk av sjanse på fugl

 

-4 – -6  misbruk av opplagt sjanse på fugl

 

-7 – –lO gjentatte misbruk av sjanser på fugl

 

4.FUGLEBEHANDLING:

 

Herunder bedømmes følgende egenskaper som hver for seg kan gi fra O til 2 poeng, total tmax lO poeng:

 

Reising

 

Presisjon

 

Beherskelse i oppflukt og skudd

 

Utredning

 

Apport

 

5.DISKVALIFISERENDE REGELBRUDD:

 

Herunder belastes hunder som forringer eller ødelegger en jaktsituasjon, som begår

 

regelbrudd på jaktprøvereglementet eller viser mangler i den generelle lydighet. Det kan trekkes inntil 5 poeng når:

 

Hunden ikke respekterer makkers stand.

 

Hunden reiser selvstendig.

 

Hunden ikke har de nnødvendige beherskelse i kontakt med fugl.

 

Hunden nekter eller er motvillig til ordre å fram etter å ha tatt stand.

 

Hunden har gjentatte blindstander.

 

Ikke utfører godkjent apport.


 

 

Følg oppdateringer slipp for slipp på NESK sine sider: http://nesk.no/nm-hoyfjell-2013/2543-nm-lag-slipp-for-slipp

 


 

 

 

 

Legg inn en kommentar

Siste kommentarer