Dansk Pointer Klubs hovedprøve 2012

Dansk Pointer Klub afholder hovedprøve på Sjælland i dagene 23.24. og 25. marts 2012.
Standkvarteret bliver Hotel Strandparken, Kalundborgvej 58, 4300 Holbæk, telefon: +45 59430616  Mail: hotelstrandparken@vilcon.dk, web-site: www.hotelstrandparken.dk 

Reservering af værelser skal ske direkte til Hotel Strandparken!

Priserne for overnatning (incl. morgenmad)
Dobbeltværelse pr. nat ved min. 2 nætter kr. 800,- inkl. Morgenbuffet
Dobbeltværelse pr. nat ved min. 1 nat kr. 1145,- inkl. Morgenbuffet
Enkeltværelse pr. nat kr. 800,- inkl. Morgenbuffet

Fredag den 23.marts er der mulighed for tilmelding i ungdoms- og åben klasse. Som dommere er inviteret: Joakim Skovgaard, Peter Rafaelsen, Kjell Gustavsson, Daniel Gustavsson og Thore Larsson. Fredag eftermiddag er der matchning for de pointere som på dagen har opnået 1.pr.i ungdomsklasse.

Fredag aften afholdes klubbens ordinære generalforsamling klokken 19.30 på standkvarteret.

Lørdag den 24.marts afvikles klubbens UKK samt ungdoms- og åben klasse. Pointere der opnår 1.pr. i ungdomsklasse om lørdagen, har (naturligvis) ingen mulighed for at deltage i matchningen! Som dommere denne dag er inviteret: Daniel Gustavsson (Ordf.UKK), Joakim Skovgaard (sekretær UKK), Poul Erik Dahl, Anton Dahl, Kjell Gustavsson og Thore Larsson. Lørdag eftermiddag er der matchning i åben klasse, for de pointere som fredag eller lørdag har opnået 1.pr. ÅK.

Fredag og lørdag er alle engelske racer meget velkomne til at deltage i kvalitetsklasserne.

Lørdag aften klokken 19.00 afholdes klubbens traditionsrige festmiddag på Hotel Strandparken.

Søndag den 25.marts er der vinderklasse, hvor der er mulighed for at tildele 1.vinderen CACIT. Som dommere i vinderklassen er inviteret Thore Larsson, Daniel Gustavsson, Anton Dahl, Poul Erik Dahl, Kjell Gustavsson og Ole Dahl Madsen (Ordf.)

Mødetid er hver dag klokken 08.00. Fredag morgen bliver der mødesteder på de forskellige terræner (informationer om hvor man skal møde fredag morgen findes på www.pointerklub.dk i ugen op til hovedprøven). Lørdag og søndag er mødestedet Hotel Strandparken

Anmeldelsesblanketter skal indtastes i Dansk Kennel Klubs (DKK) WEB-prøvesystem. www.Hundeweb.dk Betalingen sker samtidig med tilmelding. Vejledning i brug af hundeweb findes på DPK’s hjemmeside.
Råder man ikke over en computer, sendes en almindelige Anmeldelsesblanket + startgebyr kr. 350,- vedlagt i check til kasserer Anne-Marie Petersen.

Ved bestilling af forplejning, bedes man benytte nedenstående bestillingsliste, som sendes til Anne-Marie Petersen, Viernevej 4, 5471 Søndersø, eller på Mail: branebjerg@tdcadsl.dk Betalingen bedes overført til konto 0940 4378127572. Eller i check.

Husk at notere navn på betalingen! Anmeldelser samt bestilling af forplejning, skal være Anne-Marie i hænde senest den 10.marts 2012

Dansk Pointer Klubs bestyrelse håbet at rigtig mange – fra såvel ind- og udland – vil bakke op om dette arrangement, så vi kan få en hyggelig og spændende hovedprøve 2012.

Vel mødt til nogle gode dage på Sjælland.

Med venlig hilsen
Dansk Pointer Klubs bestyrelse

Total
0
Shares